Project Description

Kobiety Lnu

Projekt fotograficzny „Alfabet Kobiet Lnu” jest autorskim, prywatnym projektem fotograf Sylwii Pietrygi. Ma on charakter społeczno-artystyczny, którego głównym celem jest ukazanie piękna kobiet Żyrardowa. Kobietami Lnu nazywane zostały kobiety aktualnie mieszkające i identyfikujące się z miastem. Inspiracją do powstania projektu jest historia żyrardowskich szpularek, które protestowały w obronie swoich praw i godności, a także które dzięki swojej pracy w fabryce, tworzyły piękną historię tego miejsca. Jego sercem, pomimo zmieniających się czasów, wciąż pozostają kobiety, które wzorem szpularek, bez względu na to czym zajmują się na co dzień, piszą aktualną historię Żyrardowa.

Projekt rozpoczął się na początku października 2017 r. i podzielony został na kilka etapów:

Pierwszym z nich były profesjonalne darmowe sesje fotograficzne, przeprowadzane w studio Sylwii Pietrygi oraz w kilku lokalizacjach: Starej Przędzalni, Nowej Przędzalni (Lofty de Girarda) oraz przy Muzeum Lniarstwa. Były to sesje z profesjonalnym makijażem, podczas których stylizacja modelek wykonana została z naturalnego lnu. W projekcie uczestniczyło 140 osób (w tym dzieci). Sesje trwały przez trzy miesiące, od października do grudnia 2017 r.

Kolejnym etapem trwającym od stycznia 2018 r. do początku lutego była korekta graficzna. Stylistyka fotografii nawiązuje do XIX w. czyli epoki będącej jednocześnie początkiem fotografii, jaki i okresu prężnie rozwijającej się w Żyrardowie Osady Fabrycznej. W projekcie, przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi graficznych, autorka projektu dążyła do upodobnienia swoich prac do reprodukcji wykonywanych XIX-wieczną techniką cyjanotypii, charakteryzującą się niebieską kolorystyką, mającą przywołać skojarzenia z kwiatem lnu.

Projekt przedstawiał  łącznie 151 prac, a w tym ponad 100 fotografii kobiet z Żyrardowa, drukowanych na płótnie w rozmiarze 40×60 cm. Pozostałe prace drukowane w technice Dibond, prezentują miasto Żyrardów uchwycone okiem fotograf Sylwii Pietrygi.

Na wystawie, poza samymi fotografiami, znajdował się również billboard z kolażem utworzonym ze słów, opisujących wartości, z którymi identyfikują się mieszkanki tego miasta. Do opowiedzenia o nich, autorka projektu zachęcała nie tylko kobiety, które brały udział w sesjach, ale także inne, które zgodziły się wyrazić za pomocą jednego, bądź kilku słów.

Wystawa odbyła się 8 marca 2018 r. o godz. 17.00  w Loftach de Girarda. Podczas wystawy oprawę muzyczną zapewni kompozytor i wokalista Robert Siniarski w towarzystwie wokalistki Niny Wiśniewskiej – Jędrysiak.

Media o Kobietach Lnu

Informacje o projekcie i wystawie znalazły się:
  1. Na stronie ogólnopolskiego portalu „Na temat” ( Informacja o projekcie znajdowała się przez ponad 2 tygodnie na głównej stronie portalu). 
  2. W kilku wydaniach lokalnego tygodnika „Życie Żyrardowa”.
  3. W wydaniu lokalnego tygodnika „Głos Żyrardowa i okolic”.
  4. Reportaż po wystawie w „Gość Łowicki”, „Gość Niedzielny”.
  5. Reportaż po wystawie na portalu „Info Wiara”.
  6. W materiałach lokalnej telewizji TVŻ HD oraz Telewizji Żyrardowskiej.
  7. W materiałach w wydaniu lokalnych wiadomości „Kurier Mazowiecki” w TVP 3 Warszawa.
  8. Na łamach magazynu „Anywhere”.
  9. W mediach społecznościowych, w tym na wielu prywatnych profilach.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadów z autorką projektu.

Patronat Honorowy

Patroni Medialni